Kulcsosház

· Mi is az a kulcsosház ?
· Megközelítése
· Galéria
· Látnivalók

Látnivalók




Nagybörzsöny:

Mátyás király idejében jelentős bányaváros. Hajdani gazdagságát négy temploma jelzi. Bányái a 18. Században kimerültek. A 900 fős lélekszámú község régi házai az építők német eredetére utalnak. A település 231 m magasan van. Csendes, jó klímájú, szép. A vízimalom, a tájház, a templomok látogathatók.


Vizimalom:
Tájház:
Bányásztemplom:
Szent István templom:
Szent Miklós templom


Túraútvonalak:


NAGYBÖRZSÖNY - HOSSZÚ BÉRC - NAGYIRTÁS-PUSZTA KISIRTÁS-PUSZTA - NAGYBÖRZSÖNY

Jelzésesárga kereszt és sáv
Táv 14 km, 300 m szintemelkedés, 5-6 óra menetidő

A sárga sávot követjük a Fatelepig, ahol jobbra kiágazik a sárga kereszt jelzés. Erre megyünk. Meredeken induló, később kényelmesebbé váló, folyamatos, kitartó emelkedő jellemzi utunk első részét. Keresztezünk egy széles nyiladékot, majd a Hosszú-bérc lapos csúcsáról - a változatosság kedvéért - lemegyünk a Tolmács-hegy alatti nyeregbe. Itt átmenve egy széles erdei feltáró úton továbbra is felfelé vezet a jelzés, egészen a Tolmács-hegy alacsonyabb csúcsáig. 507 méteren járunk, ez kirándulásunk legmagasabb pontja, ahonnan már csak lefelé megyünk. Kényelmes lejtővel a kisvasút felső végállomásához, - időközben balról betorkollik a Letkésről érkező kék kereszt jelzés - majd a Szent Orbán fogadóhoz érünk. Ez a hely Nagyirtáspuszta, útjelzés csomópont. A piros kereszt Márianosztrára, a zöld kereszt a Kis- és Nagy Sas-hegy nyergébe vezet. Hűek maradva eddigi jelzésünkhöz, széles erdei úton ereszkedünk le a nyeregből északnak. Ez az út a mezőség közepe táján, az aszfaltos útról indul, kisvasutat kétszer keresztezve ér Kisirtáspusztára, ahol csatlakozik a sárga sáv jelzéshez. A Hosszú-völgyön lemenve ezen a jelzésen érünk vissza Nagybörzsönybe.

NAGYBÖRZSÖNY - MAGYAR VÖLGY - KERESZT VÖLGY - NAGYBÖRZSÖNY
Jelzésekkék sáv és kereszt, sárga sáv
Táv 13 km, 200 m szintemelkedés, 4,5 - 5 óra menetidő


Kezdetben együtt halad a kék, a piros és a sárga sáv jelzés délkeleti irányban. Az utóbbi hamarosan önállósul és irányt tartva a Húszú-völgyön át Kisirtáspusztára vezet. Mi balra, a továbbra is fonódó kék és piros sáv jeleket követjük. Elmegyünk a vízimalom mellett, ahol egy jobb kanyar után nemsokára kiérünk a faluból. Átmegyünk a Börzsöny-patakon. Továbbra is az együttesen haladó sáv jelzéseket követjük. Az erdőben rövid emelkedő majd ereszkedő után a Magyar-völgybe jutunk. A piros sáv az eddigi fő irányt nagyjából tartva felmászik a Magyar-hegyen át a Salgóvárhoz, ahonnan Perőcsénybe vezet. A kék sáv a völgyön megy tovább. Erre tartunk mi is. Egy tisztásnál, a ketté váló völgy bal oldali ágán megyünk, amelyet innen Bánya-pataknak neveznek. Az egymás közelében lévő Bánya -patak, -puszta, -bérc elnevezések mind, mind az egykor virágzó középkori ércbányászatra utalnak. Néhányszor átkelve a patakon - a tisztástól jó kilométernyire - jobbra kiágazik a kék kereszt jelzés. A továbbiakban ezt követjük. Felmegyünk a Pogány-hegyi nyeregbe, ahol jellegfákkal tarkított kellemes rét van. A nyeregből egy éles és több kisebb kanyarral leereszkedünk a Kovács-patak völgyébe, de csak azért, hogy a túloldalon újra felfelé mehessünk. No nem kell megijedni, csak a Zálog-bérc alatt lévő Király-rétig erősebb a kapaszkodó, amely alig ötszáz méterre van a pataktól. Előtte keresztezzük a Nagybörzsöny után elhagyott kék négyzet jelet. A réttől a régi erdei vasút nyomvonalát követve, egy újabb rét után, átmegyünk a villanyvezeték alatt és máris a Kereszt-völgyben vagyunk. Folyamatos egyenletes lejtéssel érünk le a Hosszú-völgybe, ahozz az útcsomóponthoz , ahol a sárga sáv és a sárga háromszög és az általunk követett kék kereszt jelzés találkozik. A sárga sáv jelzésen 1 kilométer megtétele után elérjük Nagybörszöny szélső házait. Ha időnk engedi, érdemes a Bányász templomot és a falu túlsó végén, a dombon lévő Szent István templomokat is megnézni.








© Nagybörzsönyi kulcsosház . Minden jog fenntartva.

Közreadva: 2008-08-07 (751 olvasás)

[ Vissza ]
Content ©

 



 
Theme by ffx69.de